Kolejny sukces uczniów Gastronomika!

  • Opublikowano: środa, 03 czerwiec 2020 12:32
  • Katarzyna Bartkowiak

 

Z ogromną radością informuję o wielkim sukcesie uczniów klasy 2c tżug: Karoliny Mieszały, Katarzyny Sosnowskiej, Weroniki Sroki, Damiana Jakowca i Krystiana Szydlika, którzy zajęli I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Twoja dzielnica – twoja mównica” organizowanym przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Miesiąca Języka Ojczystego. Zadaniem uczestników było stworzenie oryginalnej pracy, w której wykorzystana zostanie wybrana przez uczestnika (lub uczestników) odmiana środowiskowa języka polskiego (np. język lekarzy, kolejarzy, muzyków, mechaników itd.). Forma pracy była dowolna . Nasi uczniowie nagrali krótki film prezentujący gwarę młodzieżową.

I to właśnie ta praca przekonała jury, które tak uzasadniło swój wybór:

„Odmiany środowiskowe to tajemniczy kod znany tylko tym, którzy do danej grupy należą. Wyobraźmy sobie sytuację, w której dostajemy się do miejsca, w którym wszyscy mówią niezrozumiałym dla nas językiem. Tak właśnie poczuła się Stasia ( bohaterka filmu ), która przypadkowo trafiła do jednej z polskich szkół w 2020 roku. Zwycięska praca pokazuje, jak odnalazła się w świecie profesjonalnego outfitu i selfie…”

Szczególne podziękowania należą się Karolinie Mieszale, która opracowała scenariusz filmu.

Dziękuję uczniom za zaangażowanie się w niełatwe przedsięwzięcie i gratuluję tak spektakularnego osiągnięcia.

Zapraszam wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursach organizowanych w przyszłym roku szkolnym. Niech ten sukces będzie dla Was inspiracją do działania.

Anna Wiśniewska – nauczycielka języka polskiego