XII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej - relacja z finału

5 lutego 2020r. w Zespole Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja odbyła się XII edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej. Organizatorami konkursu od 2009 roku są: Zespół Szkół nr 6 oraz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Od samego początku patronat honorowy nad konkursem sprawuje Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga a od dwóch lat również Prezydent Miasta Szczecin oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

XII edycja konkursu należała do wyjątkowych. Dzięki nawiązaniu współpracy ze Studiem Teatr pani Iwony Mirońskiej-Gargas, została zmodyfikowana formuła konkursu. Uczestnicy w liczbie trzydziestu osób stawili się o godzinie dziewiątej rano, gdzie czekały na nich dwa nowe punkty programu - próba głosu, oraz wspólna rozgrzewka głosu. Dzięki temu, recytujący uczniowie mieli większy komfort mówienia podczas konkursu, co wynikało z takich rzeczy, jak możliwość przyzwyczajenia się do światła punktowego i LED-owego, zapoznanie się z akustyką sali oraz przestrzenią sceniczną. Rozgrzewka została poprowadzona przez profesjonalnego instruktora głosu ze Studia Teatr, pana Marcina Gargasa, którego nieocenione wsparcie oraz wiedza, wspierały organizatorów na wielu płaszczyznach. 

Po oficjalnej inauguracji, na której zostali wymienieni organizatorzy, goście honorowi, jurorzy, nastąpiła pora na część konkursową. Całość złożona była z trzech różnych koncertów, po jednym dla danej kategorii. Podczas konkursu występowały osoby z wielu miast województwa, w tym osoby niewidome i niedowidzące. Całość konkursu dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń i zwiększyła doświadczenie młodych mówców.

Podczas gdy grono jurorów, w skład którego wchodzili: ks. Wojciech Koladyński, Pani Iwona Mirońska-Gargas  (Studnio Teatr) oraz  Pani Magdalena Krause (Uniwersytet Szczeciński), poszło obradować nad wynikami konkursu, uczestnicy zostali zaproszeni na przerwę do szkolnej kawiarenki. Tam czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół nr 6. Był to czas wspólnych rozmów i integracji, podczas którego wiele osób wymieniało się wspólnymi doświadczeniami konkursowymi, zawierane były nowe znajomości, a stare odnawiane.

Po przerwie kawowej przeprowadzone zostały warsztaty dla uczestników oraz ich opiekunów. Warsztaty poprowadził wspomniany wcześniej pan Marcin Gargas. Odpowiadał na pytania uczestników dotyczące podstaw recytacji oraz tłumaczył fundamentalne dla każdego recytatora rzeczy, takie jak: dobór tekstu, postawa sceniczna, dobra dykcja, czym jest recytacja sama w sobie, dlaczego recytujemy oraz w jaki sposób poszerzać naszą wiedzę na ten temat. Po zaangażowaniu publiczności, zaobserwować można było, że jest to bardzo często nowa wiedza, nie tylko dla samych uczniów, ale także dla ich nauczycieli i instruktorów.

Dzięki uprzejmości Studia Teatr i Teatru Słowa Proscenium, uczestnicy mieli także możliwość zobaczyć spektakl "Ten rzeczy niepokój", jako imprezę towarzyszącą. Był to spektakl bardzo dojrzale traktujący temat Powstania Warszawskiego, nawiązujący do takich wartości, jak wolność, patriotyzm, wiara, miłość oraz do trudnych tematów jak śmierć w powstaniu, oddanie się za ojczyznę, wychowywanie się w wojennej rzeczywistości i traktujący bardzo poważnie o wartości życia ludzkiego. Bardzo wzruszający i piękny spektakl, sprawił, że na niejednej twarzy pojawiły się łzy wzruszenia. Dodatkowo cały spektakl, był ogromnym warsztatem dla recytatorów, gdyż całość złożona była z poezji okresu wojennego oraz powojennego. Mogliśmy usłyszeć utwory takich autorów jak: Stanisław Grochowiak, Zbigniew Herbert czy Krzysztof Kamil Baczyński.

Pod koniec konkursu został ogłoszony werdykt jurorów, którzy przyznali pierwsze oraz trzecie miejsce w kategoriach szkoły podstawowej oraz szkoły średniej, Grand Prix w kategorii poezji śpiewanej, wyróżnienia oraz nagrody specjalne. Przed rozejściem się do domów zostało zrobione wspólne pamiątkowe zdjęcie. Wiele osób przed wyjściem dziękowało organizatorom za przygotowanie konkursu oraz w znaczącej większości zauważało znacząco wyższy poziom konkursu w porównaniu z latami ubiegłymi. Nowa formuła została bardzo ciepło przyjęta i mamy nadzieję, będzie kontynuowana za rok.

Laureaci konkursu:

KATEGORIA: SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce – Alicja Kopaczewska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Goleniowie, opiekun: pani Jolanta Kortiak-Gulbinowicz

III miejsce – Michał Jaskulski – Szkoła Podstawowa nr 3 w Choszcznie, opiekun: pani Anetta Bikowska

Wyróżnienia:

 • Marcelina Miętkiewicz – Szkoła Podstawowa nr 21 w Szczecinie, opiekun: s. Bożena Salij
 • Malwina Kuźniak – Szkoła Podstawowa nr 11 w Stargardzie, opiekun: pani Danuta Toflińska
 • Oskar Adamkowicz – Prywatna Językowa Szkoła Podstawowa „Promyczek” w Goleniowie, opiekun: pani Jolanta Kortiak-Gulbinowicz
 • Weronika Kiersztyn – Katolicka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Koszalinie, opiekun: pani Magdalena Orłowska

KATEGORIA: SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

 • I miejsce – Nikola Brela - Zespół Szkół nr 1 w Goleniowie, opiekun: pani Jolanta Kortiak-Gulbinowicz,
 • III miejsce – Igor Janowicz – Goleniowski Dom Kultury, opiekun: pani Jolanta Kortiak-Gulbinowicz

Wyróżnienia:

 • Oliwia Czarnecka – Zespół Szkół nr 1 w Goleniowie, opiekun: pani Jolanta Kortiak-Gulbinowicz
 • Kacper Krawczyk – Zespół Szkół nr 6 w Szczecinie, opiekun: pani Anna Włoch
 • Weronika Rusiecka – Zespół Szkół nr 2 w Choszcznie, opiekun: pani Lilla Rybka

KATEGORIA: POEZJA ŚPIEWANA

Grand Prix – Julia Chełstowska – I Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie, opiekun: pani Bożena Chołodowicz

Nagroda – Zuzanna Gulbinowicz – Szkoła Podstawowa nr 2 w Goleniowie, opiekun: pani Dorota Gąsior

Bartosz Kubiak

Klasa 3ATŻ

XII edycja naszego konkursu niewątpliwie należała do udanych.

Szczególne podziękowania za nieocenioną pomoc przy jej organizacji kieruję do księdza proboszcza Jarosława Staszewskiego, dyrekcji naszej szkoły, pani Anny Włoch i pani Jadwigi Pospychały oraz uczniów naszej szkoły: Bartosza Kubiaka (kl. 3atż), Andżeliki Felczak (kl. 3th), Kacpra Krawczyka(kl. 2btż) i Zosi Wójtowicz (kl. 4tot).

Relację z konkursu można obejrzeć klikając na link:

https://szczecin.tvp.pl/46682419/160220

Iwona Walczak

 

Wyniki szkolnych eliminacji do XII Wojewódzkiego Recytatorskiego Konkursu Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej

W ubiegłą środę, 29 stycznia, odbyły się szkolne eliminacje, w wyniku których do finału zakwalifikowali się uczniowie:

 • Patryk Lis z klasy 1ctż, opiekun: Iwona Czajkowska-Bajor
 • Zofia Wójtowicz, klasa 4tot, opiekun: Anna Włoch
 • Kacper Krawczyk, klasa 2btż, opiekun: Anna Włoch

Wszystkim uczestnikom etapu szkolnego serdecznie gratulujemy i życzymy udanych występów już w najbliższą środę!

Anna Włoch

Iwona Walczak

Szkolne eliminacje do XII Wojewódzkiego Recytatorskiego Konkursu Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej

Wojewódzki Recytatorski Konkurs Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej, odbędzie się w naszej szkole już po raz dwunasty! Od samego początku współorganizatorem jest Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. W tym roku nasz konkurs objęty jest honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ks. Abp. Andrzeja Dzięgi, Prezydenta Miasta Szczecin oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Serdecznie zapraszamy  uczniów naszej szkoły do udziału w szkolnych eliminacjach, które odbędą się w następną środę o godzinie 11.30 w sali 47.

Anna Włoch

Iwona Walczak

XII Wojewódzki Recytatorski Konkurs Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej

 • Opublikowano: piątek, 22 listopad 2019 19:30
 • Katarzyna Bartkowiak

Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie we współpracy z Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa ma zaszczyt zaprosić nauczycieli i uczniów do wzięcia udziału w  XII Wojewódzkim Recytatorskim Konkursie Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ks. Abp. Andrzeja Dzięgi, Zachodniopomorskiego Kuratora  Oświaty oraz Prezydenta Miasta Szczecin.

Konkurs odbędzie się 5 lutego 2020r. w Zespole Szkół Nr 6  o godz. 09.00. 

Szkolne eliminacje dla uczniów "Gastronomika" odbędą się 15 stycznia w sali 37. 

Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie.

 

 1. Regulamin
 2. Karta zgłoszenia:

Ogłoszenie wyników Wojewódzkiego Recytatorskiego Konkursu Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej

Galeria zdjęć

7 marca 2019 r. w murach szczecińskiego Gastronomika odbył się już po raz jedenasty  Wojewódzki Recytatorski Konkurs Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi oraz Prezydenta Miasta
i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Celem konkursu jest propagowanie piękna poezji, zainteresowanie młodzieży szczególnie poezją religijną, a zarazem poszukiwanie literackich wzorców, ponadczasowych wartości, kształtowanie kultury żywego słowa oraz rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodzieży.

Czytaj więcej: Ogłoszenie wyników Wojewódzkiego Recytatorskiego Konkursu Poezji i Prozy Religijnej oraz...

X Jubileuszowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej

28 lutego 2018 r. w naszej szkole odbył się już po raz dziesiąty  Wojewódzki Recytatorski Konkurs Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi oraz Prezydenta Miasta i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Celem konkursu było propagowanie piękna poezji, zainteresowanie młodzieży szczególnie poezją religijną, a zarazem poszukiwanie literackich wzorców, ponadczasowych wartości, kształtowanie kultury żywego słowa oraz rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodzieży.

Czytaj więcej: X Jubileuszowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej