Gorzka prawda o cukrze

                                                 

Na Dniach Otwartych Szkoły 4 i 5 grudnia br. młodzież z klasy IIIb tżug oraz III i II tgk na stoisku Promocji Zdrowia w formie quizu przedstawiała zawartość cukru w wybranych produktach spożywczych, po które większość z nas sięga  każdego dnia. Aktywizując kolegów z najwyższych klasy szkół podstawowych i gimnazjalnych dobierano ilość kostek cukru do określonego produktu. Zaskoczenie było spore, zwłaszcza, gdy prawie zawsze ilość cukru była wyższa niż proponowana przez uczniów. Dobrym przykładem może być woda smakowa, która w 300ml płynu zawiera aż 6 kostek cukru, gdzie woda naturalna nie ma go wcale, przykłady można by mnożyć, sami sprawdźcie.

Nie trzeba mówić, że cukier jest cichym zabójcą, uzależnia działa jak narkotyk i jest powodem nagminnie występujących chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość czy próchnica. Choć „osładza” na chwilę nam życie zabiera zdrowie, witalność i urodę.

Uczniowie klas żywieniowych zasygnalizowali, że ilość cukru pobieranego rocznie średnio przez mieszkańca naszego kraju jest wielokrotnie wyższa niż miało to miejsce przed laty. A przeciętny zdrowy młody człowiek zjada go kilkukrotnie więcej niż podaje norma. Wiemy wszyscy, że wynika to z faktu cukrów dodanych do żywności, stąd trudno jest go wyeliminować z naszej diety, ale jest zawsze możliwe jego ograniczenie przez stosowanie i tym razem zasad racjonalnego odżywiania. Zwłaszcza opartych w tym przypadku na wyborze produktów naturalnych jak najmniej przetworzonych, nie dosładzaniu, sporządzaniu ich samemu oraz czytaniu etykiet itp.

Morał z tej lekcji jest taki, że istnieje ścisły związek przyczynowo - skutkowy między tym, ile spożywamy cukru, a jak funkcjonuje nasz organizm…

                                                                                          Monika Kroehnke