Czytaliśmy Nowele !!!

• Opublikowano: czwartek, 03 październik 2019 22:18
  • Katarzyna Bartkowiak

Kolejny raz w Zespole Szkół nr 6 zorganizowane zostało Narodowe Czytanie. Tym razem czytaliśmy nowele. Wydarzenie miało miejsce w środę 2 października 2019 w auli szkolnej. Wybrane fragmenty ośmiu nowel pięknie odczytały uczennice z klasy 2 th Technikum Hotelarskiego : Amelia, Klaudia, Zuzia, Julia, Andżelika, Wiktoria. Obecna w auli publiczność, którą stanowili uczniowie z klas pierwszych, usłyszała teksty pochodzące ze zbioru Nowele polskie przygotowanego z okazji tegorocznej ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod patronatem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podczas szkolnej edycji zaprezentowano utwory Elizy Orzeszkowej „Dobra pani”, Marii Konopnickiej „Dym”, Bolesława Prusa „Katarynka”, Henryka Sienkiewicza „Sachem”, Stefana Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki, wrony…”, Brunona Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków”, Władysława Stanisława Reymonta „Orka” i Henryka Rzewuskiego „Sawa”. Całość szkolnej edycji Narodowego Czytania uzupełniała prezentacja multimedialna, która zawierała obrazy ilustrujące tekst czytanej właśnie noweli oraz tablica nawiązująca tematycznie do akcji Narodowego Czytania.

Organizatorki Narodowego Czytania w „Gastronomiku” serdecznie dziękują czytającym i słuchającym.

Mamy nadzieję, że teksty wzbudziły emocje i zainteresowanie słuchaczy, a czytanie również małych form literackich stanie się modne wśród naszej społeczności szkolnej!

Zapraszamy za rok !

Anna Wiśniewska

Czytanie w Książnicy Pomorskiej

• Opublikowano: piątek, 15 grudzień 2017 09:17
  • Adam Grzegrzółka

Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja uczestnikiem akcji Młodzieży Czytanie!

We wtorek 28.11.2017 r. czytaliśmy fragmenty Akropolis w Książnicy Pomorskiej. Uczestniczyliśmy w II edycji akcji  „ Młodzieży Czytanie ” zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Książnicę Pomorską. W akcji trwającej kilka godzin uczestniczyło 20 szkół, zarówno ze Szczecina jak i z innych miast województwa zachodniopomorskiego.
W tym roku czytane były utwory Stanisława Wyspiańskiego, w związku z przypadającą 110 rocznicą jego śmierci oraz dokonanym przez Polaków w ramach akcji Narodowe Czytanie wyborem lektury, jakim było „Wesele”. Utwory Wyspiańskiego czytali uczniowie różnych szkół oraz zaproszeni przez organizatorów goście.  W części II spotkania,
w której występowała reprezentacja z naszej szkoły, prezentowane były teksty z dwóch dramatów Stanisława Wyspiańskiego:  „Wyzwolenie” i „Akropolis”. Grupa z naszej szkoły ( uczniowie i nauczyciel ) czytała fragmenty utworu „Akropolis” – sceny 2,3,4,5
z części 4 tego dramatu.

Konkursy czytelnicze

• Opublikowano: poniedziałek, 13 listopad 2017 22:24
  • Katarzyna Bartkowiak

Przy współpracy z nauczycielami języka polskiego ogłoszone zostały następujące konkursy czytelnicze:

„TĘ KSIĄŻKĘ POLECAM” – PLAKAT ZACHĘCAJĄCY DO PRZECZYTANIA CIEKAWEJ KSIĄŻKI

„TAK SOBIE WYOBRAŻAM …” - ILUSTRACJA DO CIEKAWEJ SCENY W KSIĄŻCE, KTÓRĄ POLECAM

„SKRZYDLATE MYŚLI ” – SENTENCJE Z KSIĄŻKI, KTÓRĄ CZYTAŁEM/ŁAM

Zadania konkursowe są w realizacji. Wyniki konkursów ogłoszone zostaną po 20 XI 2017 r.

• Opublikowano: czwartek, 09 listopad 2017 19:42
  • Katarzyna Bartkowiak

Program pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” ustanowiony został uchwałą Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 roku. Czas realizacji określony jest na lata 2016 – 2020. Program realizowany jest na terenie całego kraju w ramach corocznych naborów wniosków. Beneficjentami są użytkownicy bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, a zatem - uczniowie, nauczyciele, rodzice i społeczność lokalna.

Czytaj więcej: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa