WSPOMNIENIE...KASKADA…

  • Opublikowano: sobota, 27 kwiecień 2019 08:58
  • Adam Grzegrzółka

27 kwietnia 1981 roku uczniowie klasy III c kucharz: Tomasz Berger, Waldemar Cyż, Danuta Domagalska, Elżbieta Gryszkiewicz, Małgorzata Kondracka, Beata Tokarska z Zespołu Szkół Gospodarczych ( obecnie Zespół Szkół Nr 6  im. Mikołaja Reja w Szczecinie) przed godz. 8.00 rozpoczęli kolejny dzień praktyk zawodowych w placówce gastronomicznej zwanej potocznie przez szczecinian „Kaskadą”. Nikt wówczas nie przypuszczał, że tak dramatycznie potoczą się ich losy...

            O godz. 8.08 straż pożarna odebrała informację, że „Kaskada” stanęła w płomieniach. Uwięzieni w budynku, zbudowanym z łatwopalnych materiałów, ludzie nie mieli żadnych szans na ratunek.  Pożar pochłonął  aż  14 ofiar w tym sześcioro uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych.

            O godz. 8.20 ta tragiczna wiadomość  dotarła do szkoły. Cały Szczecin  pogrążył się w żałobie. Na gmachu Urzędu Miasta na trzy dni opuszczono do połowy masztu biało-czerwoną flagę spowitą kirem, w holu Szkoły wywieszono gabloty ze zdjęciami zmarłych uczniów. Młodzież w żałobie pełniła wartę honorową, składano kwiaty, wpisywano się do księgi kondolencyjnej.

            Uroczystości pogrzebowe zmarłych tragicznie uczniów odbyły się 2 maja, żegnali ich nauczyciele, uczniowie oraz 20 tys. szczecinian. Trumny tonęły w kwiatach i wieńcach. Celebrujący mszę świętą, ks. biskup Jan Gałecki mówił do zgromadzonej młodzieży: „ Musicie ich zastąpić w tym, czym im nie było dane w tak krótkim życiu...”               

          Dziś, (jak co roku) w 38. rocznicę tych tragicznych zdarzeń, w Zespole Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja (dawniej Zespół Szkół Gospodarczych) nie zapominamy o Tomku, Waldku, Danusi, Eli, Beacie i Małgosi.

Będziemy ich wspominać...  

                                     

Społeczność szkoły