Sól ukryty zabójca

W dniach od 20 do 26 marca obchodzony jest ŚWIATOWY TYDZIEŃ WALKI Z NADMIERNYM SPOŻYCIEM SOLI!

Podczas ostatnich Dni Otwartych Szkoły tym ciekawym tematem przywitaliśmy na stoisku promocji zdrowia młodzież w tym z innych placówek.

Wszyscy o tym wiemy, że nadmiar soli prowadzi do znacznych problemów ze zdrowiem powodując  szereg chorób układu krwionośnego takich jak: nadciśnienie, udary mózgu, zawały serca, raka żołądka, osteoporozę i wiele innych. Według doniesień WHO – Światowej Organizacji Zdrowia - spożycie soli jest większe o około 2 do 3 razy niż zapotrzebowanie na nią, gdzie wartość zalecana wynosi ok. 5g w tym 2,4g sodu. Wiadomo, że dużo zależy od naszego podejścia do stylu żywienia. W pierwszej kolejności należałoby szczególnie wyeliminować produkty bogate w ten składniki czyli: wędliny, ryby wędzone, żywność w puszkach (tzw. wygodną), napoje, gotowe soki i sosy,  a także różnego rodzaju chrupki czyli tzw. przekąski oraz sery podpuszczkowe. Ważne jest, aby zadbać o zmianę nawyków żywieniowych, sprawdzać etykiety produktów, wybierać te o niższej zawartości soli, ograniczyć lub zrezygnować z dosalania potraw i zawsze pamiętać o zagrożeniach związanych z nadmierną konsumpcją soli. Istotnym elementem w dbałości o zdrowie zwłaszcza młodych ludzi nabywających właściwe przyzwyczajenia żywieniowe jest też edukacja.

Na naszym stole zaprezentowane były produkty bogate w sól. Jednak zainteresowani wskazywali korzystniejsze zamienniki do podanych produktów. Zadawane były pytania związane z tematem a nagrodą były smaczne jabłka.   

W tajniki tematu wprowadzała nasza młodzież z klas III b tżug w osobach Weroniki Zdanowicz, Joanny Nanowskiej, Mileny Rudnickiej oraz Klaudii Lewczuk oraz III tgk w osobach Martyny Kajdas, Weroniki Maciejewskiej i Marcina Kotlińskiego.

 

                                                                       koordynator promocji zdrowia Monika Kroehnke