Tarcza

• Małgorzata Kraszewska

Spotkanie z IPN - 15 listopada 2018

Galeria zdjęć

Obiady czwartkowe u Mikołaja to wyjątkowe wydarzenie, które wrosło w tradycję szkoły, a nawiązujące do obiadów u króla Stasia. Obiady czwartkowe, obiady uczone, obiady rozumne… stały się dla nas inspiracją i wzorem biesiad poznawczych i wyjątkowej konwersacji. Przy stole pełnym wykwintnych potraw przygotowanych przez uczniów mieliśmy przyjemność wielokrotnie gościć niezwykłych Szczecinian zasłużonych dla naszego miasta i szkoły. W wyjątkowym roku dla Polski, w roku stulecia odzyskania niepodległości, nie sposób byłoby nie zwrócić się ku historii, stąd Obiad Czwartkowy u Mikołaja przybrał barwy biało czerwone, a z uczniami spotkali się wyjątkowi goście z Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie: Pani Magdalena Ruczyńska - Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN, Pan Michał Ruczyński i Pan Hubert Simiński - pracownicy pionu Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Instytut Pamięci Narodowej to największa w Polsce instytucja naukowo-badawczo-archiwalna, prowadząca badania dziejów Polski w latach 1917–1990, przywracająca pamięć o tych co walczyli o niepodległość Polski w rożnych okresach i na różnych zakrętach historii naszego kraju. To dzięki pracom poszukiwawczo-badawczym i zbiorom dokumentów, o których mówili nasi goście, poznajemy nieznane dotąd karty historii. Bardzo ciekawa prezentacja o działalności IPN-u zachęciła uczniów i nauczycieli do dyskusji, która toczyła się, jak tradycja nakazuje, przy biesiadnym stole-oczywiście biało czerwonym. Potrawy kuchni polskiej przygotowali uczniowie kl. III ctżug pod kierunkiem Pań Małgorzaty Piecyk i Edyty Wach, a profesjonalną obsługą uczniów z kl.II tżug/kel pokierował Pan Łukasz Małecki. Organizatorem spotkania była nauczycielka historii, Pani Małgorzata Kraszewska-Kowalczyk.

Fotorelacja Google+