Tarcza
Biologia
pilotaz

Qualia Cafe - naszą pasją jest kawa

12 lutego jedna z grup barman-barista w składzie: Dawid Krynicki, Rafał Gosudarski, Mateusz Maciejewski, Nikola Wojdyło, Klaudia Suszczyńska i Klaudia Stasiak razem z Panią Dorotą Fetings- Buczyńską miała okazję zwiedzić jedną z firm szczecińskich , która zajmuje się dystrybucją kawy. Wybraliśmy się do Qualia Cafe na ulicy Struga. Tam przekazano nam całą wiedzę. Dowiedzieliśmy się dosłownie wszystkiego. Od sposobów parzenia kawy, po rodzaj ekspresu jaki w domu ma Pani Fetings. laughing

Pewnie myślicie, że kawa to żadna filozofia, nam też się tak wydawało! Na początek sympatyczna Pani Ola, która pracuje w Qualii zrobiła dla nas pyszne cappuccino zaparzając espresso w ekspresie, którego cena niejednemu zakręciłaby w głowie (ponad 50000zł!).
Po wypiciu zaczęliśmy naukę o alternatywnych metod parzenia kawy. Zobaczyliśmy jak przygotować kawę za pomocą syfonu, co wyglądało niczym lekcja chemii. Kawa z syfonu była delikatna, jednak czas w jakim się ją  przygotowuje  jest niemożliwy, aby serwować ją na co dzień w kawiarni, jest to około 30 minut.

Następnym urządzeniem alternatywnym  był drip. W tej metodzie przelewamy wodę przez specjalne naczynie z filtrem wypełnione kawą. Ta metoda jest już sporo szybsza, ponieważ robimy to przez zaledwie 3 minuty- później kawa traci na jakości. Pomimo, że kawa zyskuje na czasie w naszych odczuciach straciła na smaku. Ta była dla nas bardziej kwaśna, niż słodka chociaż użyliśmy tych samych ziaren kawy!

Na koniec dostaliśmy bojowe zadanie. Za pomocą wspomnianego wcześniej ekspresu mieliśmy zaparzyć prawdziwe espresso. Aż strach pomyśleć co by było gdybyśmy coś zepsuli! Wszystko jednak się udało, a espresso wyszło naprawdę pyszne. embarassed

Klaudia Stasiak

Galeria zdjęć