Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie

ul.Gen.J.Sowińskiego 3 Szczecin; tel.:(91)4333504;(91)4489541; sekretariat@zs6.szczecin.pl

GOTUJEMY Z PASJĄ - KSZTAŁCIMY Z JAKOŚCIĄ - OBSŁUGUJEMY Z GRACJĄ - PIECZEMY Z MIŁOŚCIĄ

... A nie daj czasowi nigdy darmo upłynać, tak albo czytaj, albo się wżdy czego ucz, albo się czemu przypatruj, a rozeznawaj sobie, upatrując nadobnie, co lepsze, a co gorsze... (M.Rej)

Poniżej znajduje się podanie o uczestnictwo w kursie w formacie PDF. 

Druk podania

NABÓR NA BEZPŁATNE KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE 2017

NABÓR NA BEZPŁATNE KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE

Centrum Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół Nr 6, ogłasza nabór na IV edycję kwalifikacyjnych kursów zawodowych w 3 kwalifikacjach:

TG.04  „Produkcja wyrobów cukierniczych”- uprawnia do wykonywania zawodu cukiernika.

TG.07  „Sporządzanie potraw i napojów” - uprawnia do wykonywania zawodu kucharza.

TG.16 „Organizacja żywienia i usług gastronomicznych” – uprawnia do wykonywania zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych (wymagane jest wykształcenie średnie oraz ukończona kwalifikacja T.6).

Czytaj więcej...

FOTO RELACJA Z ZAJĘĆ NA KWALIFIKACYJNYCH KURSACH

Obecnie słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych odbywają do 31 sierpnia 2017r. zajęcia praktyczne w wybranych zakładach gastronomicznych i cukierniach. Po tym czasie zakończy się ich II semestr nauki w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych, który obfitował w liczne doświadczenia gastronomiczne i cukiernicze. Nasi słuchacze poznali tajniki wypieku ciast i zakąsek piekarniczych, potraw z mąki i kasz,  deserów na bazie mleka i jego przetworów oraz potraw z mięsa, ryb i drobiu. Każde zajęcia to nowe doświadczenia oparte na zdobytej już wcześniej wiedzy
z organizacji pracy w gastronomii, zastosowania prawidłowych technik kulinarnych i doboru dodatków do potraw. Nauka taka to prawdziwa przyjemność, zwłaszcza jeśli kończy się podsumowaniem ćwiczeń, w formie wspólnej degustacji przy pięknie nakrytym stole, którego sposób nakrywania
  i dobór zastawy stołowej ćwiczą słuchacze na każdych zajęciach. Poniżej przedstawiamy nasze cotygodniowe zmagania i efekty naszej pracy.

Galeria zdjęć

PLAN ZAJĘĆ - KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE

PLAN ZAJĘĆ - KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE

T.4 Produkcja wyrobów cukierniczych i T.6 Sporządzanie potraw i napojów

rok szkolny 2016/2017, semestr II


[Pobierz plan]

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe. Nowy system kształcenia zawodowego dla dorosłych

INFORMACJE OGÓLNE - Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe. Nowy system kształcenia zawodowego dla dorosłych

 Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 1 września 2012 r. obowiązuje nowa forma kształcenia zawodowego dla dorosłych – kwalifikacyjne kursy zawodowe (KKZ), które umożliwiają uzyskanie lub uzupełnienie kwalifikacji zawodowych w danym zawodzie. W zawodach wyodrębniono KWALIFIKACJE, które potwierdzane są podczas egzaminu zawodowego przeprowadzanego przez okręgowe komisje egzaminacyjne (OKE).

Na kwalifikacyjnych kursach zawodowych (KKZ), osoby dorosłe mogą uzyskać kwalifikacje zawodowe i dyplom technika w danym zawodzie. Kwalifikacyjny kurs zawodowy (KKZ) może być prowadzony w formie stacjonarnej lub zaocznej. Może być również prowadzony z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Attachments:
Download this file (cukiernik - kkz.pdf)cukiernik - kkz.pdf[ ]103 kB
Download this file (kucharz - kkz.pdf)kucharz - kkz.pdf[ ]113 kB
Czytaj więcej...
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Hotelarskie w Zespole Szkół nr 6 w Szczecinie jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2017"
Srebrna Szkoła 2017
Reklama
pilotaz2016