Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie

ul.Gen.J.Sowińskiego 3 Szczecin; tel.:(91)4333504;(91)4489541; sekretariat@zs6.szczecin.pl

GOTUJEMY Z PASJĄ - KSZTAŁCIMY Z JAKOŚCIĄ - OBSŁUGUJEMY Z GRACJĄ - PIECZEMY Z MIŁOŚCIĄ

... A nie daj czasowi nigdy darmo upłynać, tak albo czytaj, albo się wżdy czego ucz, albo się czemu przypatruj, a rozeznawaj sobie, upatrując nadobnie, co lepsze, a co gorsze... (M.Rej)

Recenzja serii książek pt.: „Pretty Little Liars”

Gazetka szkolna REJPRESS

Redaktor: Lucyna Winogrodzka, klasa 2TH

Seria książek pt.: „Pretty Little Liars” amerykańskiej pisarki Sary Shepard opowiada historię czterech przyjaciółek: Arii, Spencer, Emily i Hanny, których przyjaźń rozpadła się po zaginięciu Alison (liderki ich paczki) w noc ostatniego dnia 6 klasy, która miała rozpocząć ich niezapomniane wakacje. Przysięgły sobie, że nigdy nie wyjawią co tak naprawdę się wtedy stało. Przez następny rok dziewczyny starały się prowadzić normalne życie i zapomnieć o tej niefortunnej nocy. Aria wyjechała z rodziną na ten rok do Islandii, Spencer skupiła się na swojej edukacji i dodatkowych zajęciach, Emily rozwijała się w szkolnej drużynie pływackiej a Hanna znalazła nową przyjaciółkę, z którą została szkolną gwiazdą. Wydawało się, że ich życie w końcu wraca do normy.

Czytaj więcej...

RECENZJA KSIĄŻKI „NIEZGODNA”

  

Gazetka szkolna REJPRESS

Redaktor: Maria Gryta, Natalia Górowska, klasa 2TH

„Niezgodna” autorstwa Veronici Roth opowiada historię szesnastoletniej Beatrice i osiemnastoletniego Four. Bohaterka musi wybrać do której frakcji chce dołączyć: Altruizmu, Erudycji, Serdeczności, Prawości czy Nieustraszoności. Miastem Chicago żądzą Altruiści i motto: „Frakcja ponad krwią”. Beatrice pochodzi z Altruizmu, jednak w głębi duszy chciałaby należeć do Nieustraszoności. Podczas testów predyspozycji jej wynik jest niejednoznaczny, ponieważ Beatrice pasuje do trzech frakcji (Altruizmu, Erudycji i Nieustraszoności). Osoba, która nie pasuje do żadnej frakcji zostaje bezfrakcyjną, a osoba pasująca do więcej niż jednej frakcji – niezgodna. Jako Niezgodna musi to ukrywać. Beatrice wybiera Nieustraszoność i zmienia imię na Tris. Bohaterka musi przejść brutalne szkolenie, by na stałe dołączyć do wybranej frakcji. W  tym czasie wybucha walka między frakcjami. Erudycja chce przejąć władzę nad miastem i posuwa się do drastycznych metod. Pomaga jej w tym część Nieustraszoności. Tris próbuje uratować Altruistów i swoich bliskich przeciwstawiając się przywódczyni Erudytów - Jeanine Matthews.

Czytaj więcej...

Warsztaty dziennikarskie recenzji kulinarnych, turystycznych i hotelarskich

11.02.2015r. zapraszamy uczniów Gastronomika na

Warsztaty dziennikarskie recenzji kulinarnych, turystycznych i hotelarskich

Zajęcia będą prowadzone przez dziennikarzy należących do Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” - www.dziennikarze.szczecin.pl.

 

Jeśli interesuje Cię coś więcej, niż tylko doskonalenie się w zawodzie, możesz stać się kompetentnym dziennikarzem - recenzentem. Jeśli lubisz poznawać działalność innych, nowości świata gastronomii i konfrontować je z własnym działaniem, dołącz do nas.

 

Zajęcia przygotowują do pisania profesjonalnych recenzji.

 

1 raz w tygodniu po 1,5 godziny przez 2 tygodnie w Zespole Szkół Nr 6, ul. Sowińskiego 3

ZA DARMO!

Zapisy: Edyta Pierzchała, sala 38

 

RECENZJA KSIĄŻKI „NIEMY ŚMIECH”

Gazetka szkolna REJPRESS

Redaktor: Paula Romuk, klasa 1TH

Moją ostatnią książką, którą przeczytałam jest 'Niemy Śmiech' napisany przez Heidi Hassenmuller. Autorka przedstawia w jaki sposób matka, która chcę zrobić wielką karierę jako modelka, zapomina o potrzebach jej własnego dziecka. Dziecko potrzebuję okazywania mu miłości, chęci rozmowy z nim  spędzania czasu wolnego. Antje zaczyna mieć problemy z nauką i z dziećmi z klasy. Kiedy dziewczynka przestaję mówić wszyscy się dziwią . Być może Antje potrzebowała miłości bardziej niż kariera matki? A może to był lęk, który dziewczynka czuła mieszkając z zapracowaną mamą?

Czytaj więcej...

Moda na selfie

Moda na selfie, czyli zdjęcie, które robimy sobie sami, zazwyczaj smartfonem, i które następnie publikujemy w serwisach społecznościowych, trwa już dobre kilka lat. I wciąż nie przemija. Wręcz przeciwnie - selfie zostało uznane przez Oxford Dictionary za słowo zeszłego roku, po tym jak jego użycie wzrosło o 17 tysięcy procent. Można powiedzieć, że to już globalny fenomen.

Czy selfie to sztuka, czy objaw narcyzmu i naszej obsesji na własnym punkcie? Zdania są podzielone. Dla niektórych selfie to powierzchowny rodzaj komunikacji, który daje złudzenie bycia w kontakcie. Zaciera granice pomiędzy rzeczywistością a kreacją - stajemy się swoimi awatarami, to swoisty performance pod publikę, którego celem są lajki i akceptacja społeczna - ale akceptacja tego, jak wyglądamy, a nie tego, kim naprawdę jesteśmy i co robimy poza kadrem. Takie małe-ja, które wysyłamy w świat z komunikatem: tu jestem, popatrz na mnie, polajkuj. Jednocześnie jesteśmy swoimi osobistymi paparazzi i największymi fanami. To tylko jeden punkt widzenia. Bo selfie przez wielu traktowane są jak wizualny pamiętnik, dokumentujący ich codzienność i to, jak się zmieniają, ułatwiający eksperymentowanie z tożsamością. Sposób na dzielenie się tym, kim jesteśmy, porównywalny z pisaniem pamiętników czy autobiografii.

Czytaj więcej...