Recenzja serii książek pt.: „Pretty Little Liars”

Gazetka szkolna REJPRESS

Redaktor: Lucyna Winogrodzka, klasa 2TH

Seria książek pt.: „Pretty Little Liars” amerykańskiej pisarki Sary Shepard opowiada historię czterech przyjaciółek: Arii, Spencer, Emily i Hanny, których przyjaźń rozpadła się po zaginięciu Alison (liderki ich paczki) w noc ostatniego dnia 6 klasy, która miała rozpocząć ich niezapomniane wakacje. Przysięgły sobie, że nigdy nie wyjawią co tak naprawdę się wtedy stało. Przez następny rok dziewczyny starały się prowadzić normalne życie i zapomnieć o tej niefortunnej nocy. Aria wyjechała z rodziną na ten rok do Islandii, Spencer skupiła się na swojej edukacji i dodatkowych zajęciach, Emily rozwijała się w szkolnej drużynie pływackiej a Hanna znalazła nową przyjaciółkę, z którą została szkolną gwiazdą. Wydawało się, że ich życie w końcu wraca do normy.

Czytaj więcej: Recenzja serii książek pt.: „Pretty Little Liars”

RECENZJA KSIĄŻKI „NIEZGODNA”

  

Gazetka szkolna REJPRESS

Redaktor: Maria Gryta, Natalia Górowska, klasa 2TH

„Niezgodna” autorstwa Veronici Roth opowiada historię szesnastoletniej Beatrice i osiemnastoletniego Four. Bohaterka musi wybrać do której frakcji chce dołączyć: Altruizmu, Erudycji, Serdeczności, Prawości czy Nieustraszoności. Miastem Chicago żądzą Altruiści i motto: „Frakcja ponad krwią”. Beatrice pochodzi z Altruizmu, jednak w głębi duszy chciałaby należeć do Nieustraszoności. Podczas testów predyspozycji jej wynik jest niejednoznaczny, ponieważ Beatrice pasuje do trzech frakcji (Altruizmu, Erudycji i Nieustraszoności). Osoba, która nie pasuje do żadnej frakcji zostaje bezfrakcyjną, a osoba pasująca do więcej niż jednej frakcji – niezgodna. Jako Niezgodna musi to ukrywać. Beatrice wybiera Nieustraszoność i zmienia imię na Tris. Bohaterka musi przejść brutalne szkolenie, by na stałe dołączyć do wybranej frakcji. W  tym czasie wybucha walka między frakcjami. Erudycja chce przejąć władzę nad miastem i posuwa się do drastycznych metod. Pomaga jej w tym część Nieustraszoności. Tris próbuje uratować Altruistów i swoich bliskich przeciwstawiając się przywódczyni Erudytów - Jeanine Matthews.

Czytaj więcej: RECENZJA KSIĄŻKI „NIEZGODNA”

Warsztaty dziennikarskie recenzji kulinarnych, turystycznych i hotelarskich

11.02.2015r. zapraszamy uczniów Gastronomika na

Warsztaty dziennikarskie recenzji kulinarnych, turystycznych i hotelarskich

Zajęcia będą prowadzone przez dziennikarzy należących do Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” - www.dziennikarze.szczecin.pl.

 

Jeśli interesuje Cię coś więcej, niż tylko doskonalenie się w zawodzie, możesz stać się kompetentnym dziennikarzem - recenzentem. Jeśli lubisz poznawać działalność innych, nowości świata gastronomii i konfrontować je z własnym działaniem, dołącz do nas.

 

Zajęcia przygotowują do pisania profesjonalnych recenzji.

 

1 raz w tygodniu po 1,5 godziny przez 2 tygodnie w Zespole Szkół Nr 6, ul. Sowińskiego 3

ZA DARMO!

Zapisy: Edyta Pierzchała, sala 38

 

RECENZJA KSIĄŻKI „NIEMY ŚMIECH”

Gazetka szkolna REJPRESS

Redaktor: Paula Romuk, klasa 1TH

Moją ostatnią książką, którą przeczytałam jest 'Niemy Śmiech' napisany przez Heidi Hassenmuller. Autorka przedstawia w jaki sposób matka, która chcę zrobić wielką karierę jako modelka, zapomina o potrzebach jej własnego dziecka. Dziecko potrzebuję okazywania mu miłości, chęci rozmowy z nim  spędzania czasu wolnego. Antje zaczyna mieć problemy z nauką i z dziećmi z klasy. Kiedy dziewczynka przestaję mówić wszyscy się dziwią . Być może Antje potrzebowała miłości bardziej niż kariera matki? A może to był lęk, który dziewczynka czuła mieszkając z zapracowaną mamą?

Czytaj więcej: RECENZJA KSIĄŻKI „NIEMY ŚMIECH”

Moda na selfie

Moda na selfie, czyli zdjęcie, które robimy sobie sami, zazwyczaj smartfonem, i które następnie publikujemy w serwisach społecznościowych, trwa już dobre kilka lat. I wciąż nie przemija. Wręcz przeciwnie - selfie zostało uznane przez Oxford Dictionary za słowo zeszłego roku, po tym jak jego użycie wzrosło o 17 tysięcy procent. Można powiedzieć, że to już globalny fenomen.

Czy selfie to sztuka, czy objaw narcyzmu i naszej obsesji na własnym punkcie? Zdania są podzielone. Dla niektórych selfie to powierzchowny rodzaj komunikacji, który daje złudzenie bycia w kontakcie. Zaciera granice pomiędzy rzeczywistością a kreacją - stajemy się swoimi awatarami, to swoisty performance pod publikę, którego celem są lajki i akceptacja społeczna - ale akceptacja tego, jak wyglądamy, a nie tego, kim naprawdę jesteśmy i co robimy poza kadrem. Takie małe-ja, które wysyłamy w świat z komunikatem: tu jestem, popatrz na mnie, polajkuj. Jednocześnie jesteśmy swoimi osobistymi paparazzi i największymi fanami. To tylko jeden punkt widzenia. Bo selfie przez wielu traktowane są jak wizualny pamiętnik, dokumentujący ich codzienność i to, jak się zmieniają, ułatwiający eksperymentowanie z tożsamością. Sposób na dzielenie się tym, kim jesteśmy, porównywalny z pisaniem pamiętników czy autobiografii.

Czytaj więcej: Moda na selfie

Kawiarenka Literacka Poezja smaku

W miłości właśnie cenię niedoświadczenie.

Miłość nie jest kunsztem,

Miłość jest wzruszeniem”.

 Jan Sztaudynger

 

 „Odzwierciedlenie rozterek, czyli najtrudniejszy pierwszy krok” to kolejne przedstawienie Kawiarenki Literackiej Poezja smaku. 16 maja 2014 r. przedstawiono w Gastronomiku premierowe wykonanie nowego dzieła zrealizowanego przez młodych aktorów szkoły.

Czytaj więcej: Kawiarenka Literacka Poezja smaku