"Pokój" - jeden z najlepszych filmów dekady"

  • Opublikowano: poniedziałek, 26, marzec 2018 16:16
  • Iwona Walczak

22 marca 2018r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Gastronomika. Uczniowie kl. II tot oraz  III tot obejrzeli  film pt. „Pokój” reż. Lenny Abrahamson.

Poruszający dramat o intensywności najlepszego thrillera z oscarowymi kreacjami aktorskimi Brie Larson, Joan Allen i debiutującego Jacoba Tremblaya.

To niezwykła opowieść o wielkiej miłości matki i dziecka, która daje moc stwarzania własnego świata…

Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie na wypadek, gdyby przyszedł Stary Nick. Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego Mamy więzieniem, w którym została zamknięta przed siedmioma laty. Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety, ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i Mama zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo…

Porywająca historia o matce i synu oraz ich miłości pozwalającej przetrwać to, czego przetrwać niepodobna. To opowieść przejmująca, chwytająca za serce, poruszająca najczulsze struny naszej wrażliwości.

Film jest adaptacją książki Emmy Donoghue o tym samym tytule,  nominowanej mi. in. do Nagrody Bookera i Orange Prize for Fiction. Historia ukazana w tej książce jest autentyczna.

Do oglądania kolejnych ciekawych i poruszających filmów zapraszamy do szkolnego  DKF-u.

Anna Włoch

Idziemy do kina!

Przypominam wszystkim uczniom, którzy zapisali się na popołudniowe wyjście do kina na trzecią część "Listów do M" o wpłacaniu pieniędzy (12 zł) do najbliższego piątku.

Iwona Walczak

Zapraszamy do kina!

Dyskusyjny Klub Filmowy Gastronomika zaprasza wszystkich miłośników X Muzy  29 listopada o godz. 16.00 (środa) do kina Helios na  trzecią część „Listów do M”. Jeśli chcesz poczuć świąteczny nastrój koniecznie musisz obejrzeć kontynuację przebojowej świątecznej komedii!!!

Cena biletów dla uczniów i nauczycieli: 12 zł

Zapisy u nauczycielek języka polskiego i w czytelni szkolnej. Pieniądze wpłacamy do 22 listopada.

Iwona Walczak

"Plac Zbawiciela” – „w tym filmie może się przejrzeć każdy”

6ir5XzbiK.jpg

19 października 2017r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Gastronomika. Uczniowie kl. IV b tżu, II  oraz  III tot obejrzeli  film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze pt. „Plac Zbawiciela”. To współczesna, oparta na faktach historia, która mogłaby zdarzyć się każdemu.

Bohaterowie filmu to młode małżeństwo, które wkrótce ma przeprowadzić się do nowego mieszkania. Zanim odbiorą upragnione klucze, na jakiś czas przenoszą się do matki chłopaka. Kiedy planują, gdzie będzie łazienka, gdzie sypialnia, czy zrobić podgrzewaną podłogę, okazuje się, że deweloper zbankrutował. Beata i Bartek zostają z kolosalnymi długami i dwójką dzieci w niewielkim mieszkaniu z matką i… zaczyna się dramat wzajemnych oskarżeń, osobistych frustracjach, które z czasem przybierają postać bezwzględności, wrogości i okrucieństwa. 

 „Plac Zbawiciela” to wyjątkowo mocne, emocjonalne kino. Oglądamy zwyczajną, przeciętną rodzinę, zadając sobie pytanie, jak wiele wokół nas jest takich dramatów?

Do oglądania kolejnych ciekawych i poruszających filmów zapraszamy do szkolnego  DKF-u.

Anna Włoch

Dyskusyjny Klub Filmowy Gastronomika w październiku

17 października 2017r. w Zamku Książąt Pomorskich grupa 22 uczniów z klas 2 th, 2 btżug,  4th, 4 tot, 4a tżug i 4c tżug uczestniczyła w niezwykłej projekcji filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń", poprzedzonej  poruszającym spotkaniem ze świadkiem wydarzeń  z 1943 roku , autorem wspomnień "Zamordowane dzieciństwo", panem Edwardem Horoszkiewiczem.

Film przedstawia historię rzezi  wołyńskiej, w której , według badaczy , zginęło około 50 tysięcy Polaków. Bohaterka,  Zosia Głowacka, prowadzi nas przez kolejne zdarzenia i porusza ludzkie emocje.

Obraz pokazuje historię z wielu perspektyw i jest uniwersalną refleksją o naturze człowieka, ostrzeżeniem przed nacjonalizmem i pogardą dla Innych.  Przesłaniem filmu jest przede wszystkim ocalenie człowieczeństwa, dlatego trzeba go obejrzeć.

Dziękuję za udział w spotkaniu Piotrowi Matusiakowi z TME.

Anna Wiśniewska

 

 

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Gastronomika

Serdecznie  zapraszam wszystkich miłośników dobrego kina w czwartek tj. 19 października 2017r.  o godz. 15.00 sala 106 na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Gastronomika. Wspólnie poświęcimy 94 minuty na obejrzenie przejmującego filmu o ludzkich potrzebach, pragnieniach, samotności pośród innych i potrzebie bliskości. Będzie to też opowieść o miłości we wszystkich jej przejawach.

Zapraszam na poruszające, pełne emocji kino!

Anna Włoch