IX edycja MAM PUM - listopad 2017

• Opublikowano: niedziela, 12, listopad 2017 19:05
  • Adam Grzegrzółka
  • Odsłony: 34

W dniu 10 listopada 2017 r. (piątek) o godz. 17:00 w Auli Rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odbyły się kolejne zajęcia IX edycji MAM PUM w roku akademickim 2017/2018, w których uczestniczyli uczniowie z klasy IV b tżug wraz z p. Adamem Grzegrzółką. Wykłady „Zagrożenie dnia dzisiejszego z punktu widzenia psychiatry  i neurologa” wygłosili: prof. Jerzy Samochowiec i prof. Przemysław Nowacki.

Święto Drzewa 2017

"Ludzkość jest drzewem, a ludzie są liśćmi.
Drzewo trwa i rośnie, chociaż liście opadają".

Jerzy Drobnik

Co roku 10 października coraz więcej państw obchodzi Święto Drzewa i w specjalnie wytyczonych miejscach sadzi drzewa. Pomysłodawcą Święta Drzewa był sekretarz rolnictwa USA oraz gubernator stanu Nebraska Julius Sterling Morton. W Stanach Zjednoczonych Święto Drzewa obchodzone jest od 1872 roku 10 kwietnia. Do Europy zwyczaj ten dotarł w 1951 roku. Polskie stowarzyszenia ekologiczne, szkoły oraz nadleśnictwa świętują od ok. 2002 roku, ale nie 10 kwietnia, a 10 października. Tego dnia w wielu miastach społecznicy chwytają za łopaty i sadzą drzewa.

Chcąc się przyczynić do zmniejszenia skutków zmian klimatu, myśląc o estetyce najbliższego otoczenia, nasza szkoła postanowiła zapoczątkować nową tradycję i włączyć się w akcję sadzenia drzew. Pierwsze 4 drzewka 10 października zasadzili uczniowie klasy IV b tżug (biologiczna) i IV c tżug (chemiczna) wspólnie z nauczycielami p. Adamem Grzegrzółką i p. Agnieszką Sadzikowską.

Celem akcji jest inicjowanie działań proekologicznych w środowisku lokalnym oraz uzmysłowienie uczniom, jak ważne jest świadome korzystanie z zasobów leśnych,  to aktywna edukacja społeczna o zmianach klimatycznych w kontekście ochrony drzew.

IX edycja MAM PUM - rok szkolny 2017/2018

• Opublikowano: poniedziałek, 16, październik 2017 20:17
  • Odsłony: 34

13 października 2017 roku (piątek) o godz. 17:00 w Auli Rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odbyła się uroczysta inauguracja IX edycji MAM PUM w roku akademickim 2017/2018 oraz pierwsze zajęcia, w których uczestniczyło czworo uczniów z klasy IV b tżug. Wykład inauguracyjny „Zagrożenie dnia dzisiejszego z punktu widzenia neantologa” wygłosił prof. Jacek Rudnicki.

Następne zajęcia odbędą się 10 listopada, godz. 17.00 i dotyczyć będą:

„Zagrożeń dnia dzisiejszego” z punktu widzenia:

toksykologa – wykładowca – prof. Krzysztof Borowiak

psychiatry – wykładowca – prof. Jerzy Samochowiec

neurologa  – wykładowca – prof. Przemysław Nowacki

MAM PUM 2017

• Opublikowano: poniedziałek, 09, październik 2017 00:18
  • Odsłony: 51

Milo mi poinformować, że uczniowie naszej szkoły Klaudia Godziszewska, Arkadiusz Grajnert, Martyna Suliga i Wiktoria Wesołowska z klasy IV b tżug „biologicznej” zakwalifikowali się do IX edycji Młodzieżowej Akademii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Do nowej edycji MAM PUM zakwalifikowało się 94 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa zachodniopomorskiego. Młodzieżowa Akademia Medyczna to unikatowy program edukacyjny skierowany do uczniów, którzy marzą o studiach medycznych, lub po maturze chcą kontynuować naukę na kierunkach pokrewnych. Celem projektu jest m.in.: popularyzacja wiedzy o zdrowiu, integracja abiturientów ze środowiskiem akademickim oraz promocja Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

„ZDROWIE NA TALERZU”

• Opublikowano: poniedziałek, 19, czerwiec 2017 22:46
  • Odsłony: 67

14 czerwca 2017 roku w ramach ŚWIĘTA SZKOŁY I MŁODZIEŻY przeprowadzono konkurs na najaktywniejsza klasę, promujący zdrowe żywienie, oparte na włączeniu w codzienną dietę warzyw i owoców.  Konkurs „ZDROWIE NA TALERZU” adresowany był  do wszystkich klas I – III Zespołu Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja, uczniowie prezentowali wylosowany przez siebie owoc lub warzywo organizując stoisko tematyczne na sali gimnastycznej. Jury oceniało wiedzę zespołów dotyczącą prezentowanego owocu lub warzywa, pomysłowość, trud i estetykę oraz przygotowane informacje dotyczące kraju pochodzenia, wartości odżywczej, leczniczej, wykorzystania w gospodarce, przemyśle i kosmetyce. Każdy zespół miał za zadanie przygotowanie nazewnictwa w języku obcym  wylosowanego warzywa lub owocu oraz ubarwienie swojego stoiska poprzez prace plastyczne, sporządzenie surówki, sałatki, deseru, koktajlu lub ciasta tematycznie związanego z wylosowanym produktem. Wszystkie stoiska prezentowanych warzyw i owoców prezentowały się barwnie i smakowicie. Jury po trudach obrad i degustacji,  musiało wyłonić najlepszych, oto oni:

• I miejsce  - klasa II A TŻUG (wych. p. Aneta Stawicka) – prezentująca marchew,
  • II miejsce – klasa III KELNER ( wych. p. Łukasz Małecki) – prezentująca  groszek,
  • III miejsce – klasa 3 KUCHARZ/ CUKIERNIK ( wych. p. Anna Włoch) – prezentująca ogórki.

Ponadto wyróżnienie otrzymały klasy:

• II B TŻUG (wych. p. Adam Grzegrzółka ) – prezentująca jabłka,
  • II TH (wych. p. Anna Araszkiewicz) – prezentująca brzoskwinie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie prezentacji warzyw i owoców. Galeria Foto

Edyta Wach