Głos Szczeciński o Gastronomiku - Zawody z przyszłością. Cukiernicy poszukiwani na rynku

Głos Szczeciński, Małgorzata Klimczak

Zawody z przyszłością. Cukiernicy poszukiwani na rynku

Galeria zdjęć

Cukiernik to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy. Warto się kształcić w tym kierunku, bo pracę można znaleźć także za granicą.

W Branżowej Szkole I stopnia z oddziałami Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół nr 6 im. M. Reja kształcą się od lat uczniowie w zawodzie cukiernik.

Ucząc się w tej klasie można zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu: prowadzenia procesów technologicznych w produkcji ciastkarskiej, prowadzenia dokumentacji produkcyjnej, rozliczeń technologicznego zużycia surowców i półfabrykatów, obsługi urządzeń technicznych.

Nasi cukiernicy uczą się zawodu przez trzy lata - mówi Danuta Sękalska, prowadząca zajęcia z uczniami. - W pierwszej klasie uczniowie poznają zasady żywienia, surowce, sposób ich przechowywania, wpływ na organizm człowieka. W drugiej klasie - półprodukty: masy, kremy, syropy, ciasta. W trzeciej klasie już cały asortyment, torty, dekoracje.

Nauka w tym zawodzie umożliwia: zdobycie dyplomu cukiernika, uzyskanie świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie: produkcja wyrobów cukierniczych.

Czytaj więcej: Głos Szczeciński o Gastronomiku - Zawody z przyszłością. Cukiernicy poszukiwani na rynku

MISTRZOSTWA POLSKI SZKÓŁ CUKIERNICZYCH NA EXPO-SWEET 2018

  • Opublikowano: poniedziałek, 12, marzec 2018 21:50
  • Anna Barcicka

Galeria zdjęć

Przyszłość cukiernictwa jest w rękach młodzieży. W obecnym czasie, gdy szkolnictwo zawodowe jest mało popularne, zastanawiam się jak wesprzeć system edukacji, obudzić ambicję młodych cukierników, stworzyć im możliwość pokazania światu swojego talentu, a jednocześnie docenić ich niezwykłe umiejętności, kreatywność i pasję. Odpowiedzią na te pytania okazały się Mistrzostwa Polski Uczniów Szkół Cukierniczych na Expo-Sweet 2018r.  Jest to miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą się zaprezentować.  W zmaganiach uczestniczyło 24 młodych i pełnych zapału adeptów sztuki cukierniczej. Z województwa zachodniopomorskiego do finału zakwalifikowali się Monika Kalecińska i Damian Stępień uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. Tematem przewodnim tegorocznych zmagań była „Fantastyka i fantasy”.

Czytaj więcej: MISTRZOSTWA POLSKI SZKÓŁ CUKIERNICZYCH NA EXPO-SWEET 2018

Konkurs Bake & Play 2017r.

Dziękujemy za wsparcie i aktywny udział.

IV edycja konkursu Bake & Play organizowanego przez Akademię Mistrza z Kruszwicy była w tym roku wyjątkowa. Po pierwsze uczestnicy sami wybrali temat tegorocznych zmagań. Atrakcyjne nagrody sprawiły, że liczba uczestników była  rekordowa. Prace wykonane były na najwyższym poziomie, dlatego jesteśmy dumni, że prace uczniów naszej szkoły znalazły się w ścisłym finale.

Danuta Sękalska

Warsztaty z Mistrzem Świata w cukiernictwie - galeria zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów cukierniczych [klik]

W dniu 22.11.2017r. w naszej szkole odbyły się Warsztaty z Mistrzem Świata w Cukiernictwie - panem Mieczysławem Chojnowskim, dotyczące produkcji czekolady oraz asortymentu ręcznie wykonywanych pralinek.

Nasz honorowy gość rozpoczął przygodę z cukiernictwem w 1990 roku, a  największym jego sukcesem było I miejsce na Światowych Mistrzostwach Cukierniczych w Wiesbaden -2001 r. Ponadto cały czas aktywnie uczestniczy w spotkaniach z cukiernikami i piekarzami z całej Polski i zagranicy, systematycznie prezentuje kunszt swego rzemiosła. Specjalizuje się w dekoracjach tortów z karmelu, czekolady i marcepanu. Jego dużym atutem jest umiejętność przekazania swojej wiedzy i  umiejętności w przystępny sposób co zaowocowało wyszkoleniem 6 Mistrzów Polski spośród młodych cukierników , startujących w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Czytaj więcej: Warsztaty z Mistrzem Świata w cukiernictwie - galeria zdjęć

Bake&Play - konkurs cukierniczy

  • Opublikowano: środa, 29, listopad 2017 02:20
  • Adam Grzegrzółka

Zapraszamy wszystkich (nie tylko uczniów) do wzięcia udziału w głosowaniu na prace naszych uczniów biorących udział w konkursie cukierniczym "Bake and Play".

  1. Otwórz link: http:// http://www.akademiamistrza.pl/bakeandplay/prace-konkursowe-iv-edycji/
  2. Zagłosuj na prace:
  • „w głębinach” – Monika Kalecińska klasa II k/c
  • „piękno oceanu” – Damian Stępień klasa II c tżug
  • „podwodna przygoda” – Sebastian Lewandowski klasa III k/c

Każdy głos jest ważny!

Na prace konkursowe można głosować codziennie przez e-mail oraz facebooka do 5 grudnia 2017 r.

Dziękujemy za oddane głosy!!!