Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie

ul.Gen.J.Sowińskiego 3 Szczecin; tel.:(91)4333504;(91)4489541; sekretariat@zs6.szczecin.pl

GOTUJEMY Z PASJĄ - KSZTAŁCIMY Z JAKOŚCIĄ - OBSŁUGUJEMY Z GRACJĄ - PIECZEMY Z MIŁOŚCIĄ

... A nie daj czasowi nigdy darmo upłynać, tak albo czytaj, albo się wżdy czego ucz, albo się czemu przypatruj, a rozeznawaj sobie, upatrując nadobnie, co lepsze, a co gorsze... (M.Rej)

Działalność Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Nr 6 im .M. Reja w Szczecinie

W przeciągu 66 lat funkcjonowania szkoły SU opiekowała się spora grupa nauczycieli. Obecnie samorząd pracuje pod czujnym okiem  Patrycji Kosińskiej-Lampki i Izabeli Więch.

Co roku Samorząd Uczniowski stawia sobie do realizacji wiele zadań. Przygotowujemy wszelkiego rodzaju imprezy dla całej społeczności szkolnej (m.in. Dzień Edukacji Narodowej, Ślubowanie klas pierwszych, Andrzejki, Mikołajki, Walentynki, Dzień Kobiet), promujemy szkołę w środowisku, reprezentujemy społeczność uczniowską podczas uroczystości państwowych, imprez kulturalno – oświatowych i spotkań organizowanych na terenie miasta. Mamy również swoich przedstawicieli w Młodzieżowej Radzie Miasta Szczecin.

Wiele z akcji i imprez szkolnych jest już stałym elementem naszej działalności. Inne wynikają z aktywności twórczej uczniów, potrzeb społeczności lokalnej, organizacji i instytucji współpracujących ze szkołą.

Tradycją naszej szkoły jest opieka nad grobami uczniów, którzy zginęli w pożarze kombinatu gastronomicznego "Kaskada". Kilka razy w roku wyznaczone klasy wraz z wychowawcami wychodzą na cmentarze, by zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach uczniów. Natomiast Samorząd Uczniowski opiekuje się grobem wieloletniego, niezapomnianego dyrektora szkoły -Mieczysława Sywochopa.

W swoich działaniach zawsze myślimy o niesieniu pomocy tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Dzięki akcji organizowanej przez PCK - Młoda Krew Ratuje Życie przekonaliśmy się, że mamy w szkole wielu o gorących sercach, którym los przebywających w szpitalach nie jest obojętny. Każda kropla jest cenna, może i ta oddana przez nas uratowała komuś życie.

Od kilku lat Samorząd przystępuje do Ogólnopolskiej akcji Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Celem akcji, jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Zachęcając uczniów do zbierania drobnych monet pragniemy uświadomić im, że najdrobniejsze monety w dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Zwyczajem już się stało, że zwycięzcę konkursu (zwycięską klasę) "Góra Grosza" Samorząd Szkolny nagradza tortem ze szkolnej cukierni.

W listopadzie przystępujemy do akcji „Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości – Szczecińskie Szkoły Pomagają Dzieciom Najbiedniejszym…” Jej celem jest uwrażliwienie i zaangażowanie uczniów w dzieło niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. W ramach akcji Samorząd podejmuje różne działania zmierzające do zbiórki środków finansowych (sprzedaż słodkich wypieków, gadżetów świątecznych wykonanych przez uczniów i nauczycieli, zorganizowanie „karaoke” kolędowego wykonanego przez nauczycieli).

Uczniowie zorganizowali też tzw. Pachnący Tydzień czyli zbiórkę artykułów chemicznych i kosmetycznych, które później zostały przekazane ubogim dzieciom z rodzin wielodzietnych - w tym również najbardziej potrzebującym uczniom naszej szkoły.

W okresie przedświątecznym w ramach akcji „I ty zostań Św. Mikołajem”- namawiamy klasy i osoby prywatne do przygotowania prezentu dla dzieci z uboższych rodzin. Od kilku lat zebrane paczki trafiają podczas uroczystego spotkania wigilijnego do rąk dzieci ze świetlicy środowiskowej „Serduszko”. Dzięki pomocy uczniów i nauczycieli udaje się uszczęśliwić ok. 70 dzieci! Statystyki nie oddadzą jednak tego, co w tej akcji jest najcenniejsze — szczerej radości obdarowanych! Niezapomniane są chwile spotkania z dziećmi. Młodzież naszej szkoły nie tylko przygotowuje prezenty ale również pomagała w obsłudze spotkania wigilijnego, wspólnie kolędując z dziećmi przy wigilijnym stole. Bezcenne i niemożliwe do opisania w słowach są uczucia, jakie towarzyszą nam, kiedy możemy oglądać radość dzieci. Ich radość staje się naszym prezentem.

Wszystkich naszych działań nie sposób omówić w kilku zdaniach. Mogę jednak śmiało rzec, że to dzięki nam i naszej działalności szkoła tętniła i nadal tętni życiem. Zadaniem zaś moim oraz p.Iwony Rokity-Lisieckiej jako opiekunów Samorządu Uczniowskiego jest inspirowanie uczniów do coraz to nowych pomysłów, czuwanie nad właściwą realizacja zadań, służenie pomocną dłonią. I choć wbrew pozorom nie jest to takie łatwe i proste, to jednak bycie opiekunem Samorządu Uczniowskiego daje mi dużą satysfakcję oraz poczucie spełnienia.

Podsumowaniem pracy naszego Samorządu jest nagroda jaką otrzymaliśmy z rąk Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin. W roku szkolnym 2008/2009 braliśmy udział w konkursie na „Najlepszy Samorząd Uczniowski” szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Szczecina - organizowany przez tę Radę - zajęliśmy wówczas III miejsce. Kolejny rok był dużo szczęśliwszy dla nas – otrzymaliśmy nagrodę główną – zajmując I miejsce wśród wszystkich Samorządów Uczniowskich Szczecina.