X Jubileuszowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej

28 lutego 2018 r. w naszej szkole odbył się już po raz dziesiąty  Wojewódzki Recytatorski Konkurs Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi oraz Prezydenta Miasta i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Celem konkursu było propagowanie piękna poezji, zainteresowanie młodzieży szczególnie poezją religijną, a zarazem poszukiwanie literackich wzorców, ponadczasowych wartości, kształtowanie kultury żywego słowa oraz rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodzieży.

Tegoroczna jubileuszowa edycja miała szczególny charakter i oprawę. Była także czasem podsumowania i refleksji nad przyszłością.  W konkursie  wzięło udział  ponad 40 uczestników m.in. ze Stargardu, Złocieńca, Dołuj, Klinisk Wielkich i Szczecina. Młodzież zaprezentowała przepiękne utwory dotykające najważniejszych ludzkich doświadczeń. Wśród prezentowanych wierszy znalazły się utwory autorstwa św. Tomasza, św. Jana Pawła II, św. Matki Teresy z Kalkuty,  ks. Jana Twardowskiego, Romana Brandstaettera, Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana, Tadeusza Gajcego oraz wielu innych. Każdy z uczestników został obdarowany symbolicznym upominkiem oraz jubileuszowym tomikiem poezji.

Konkurs od samego początku organizowany jest we współpracy z Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i Radą Rodziców ZS nr 6.

Zwycięzcami konkursu zostali:

Kategoria wiekowa: szkoła podstawowa i gimnazjum:

 1. Aleksandra Żółwińska z Gimnazjum Integracyjnego w Stargardzie
 2. Jakub Kwasigroch ze Szkoły Podstawowej Nr 21 w Szczecinie
 3. Michał Wojnarowski ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Szczecinie

Wyróżnienie:

 1. Inez Wilczewska ze Szkoły Podstawowej Nr 37
 2. Jakub Tomala z Gimnazjum Nr 16 w Szczecinie

Kategoria wiekowa: szkoły ponadgimnazjalne:

 1. Adrian Piertuszewski z LO Nr 1 w Szczecinie
 2. Wiktoria Gajos z III LO w Szczecinie
 3. Marta Skrzypek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu

Wyróżnienie:

 1. Maria Świłpa z Liceum z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie
 2. Andżelika Felczak z Zespołu Szkół Nr 6 w Szczecinie

Kategoria:  poezja śpiewana

 1. Natalia Herfort z Gimnazjum Nr 7 w Szczecinie
 2. Agata Srokowska z I LO w Szczecinie
 3. Zofia Wójtowicz z Zespołu Szkół Nr 6 w Szczecinie

Wyróżnienie:

 1. Zofia Lichota ze Szkoły Podstawowej Nr 18 w Szczecinie
 2. Natalia Kurzyńska z III LO w Szczecinie

Nagrodę Specjalną Proboszcza Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa otrzymał Jakub Kwasigroch a Nagrodę Specjalną Pani Dyrektor ZS nr 6 otrzymał Michał Wojnarowski.

ks. Paweł Marek

Iwona Walczak