Warsztaty FIT UCZEŃ – jedz zdrowo i kolorowo

Dnia 05 kwietnia 2018 uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez dietetyka Collegium Medycznego Medica „FIT UCZEŃ – jedz zdrowo i kolorowo”.

Wykład z zakresu teoretycznych i praktycznych umiejętności planowania racjonalnego żywienia poparty był prezentacją multimedialną oraz analizą i badaniem składu ciała przy użyciu profesjonalnego analizatora dietetycznego.

Moda na diety a sztuka i filozofia jedzenia

Wykład na Zamku Książąt Pomorskich na powyższy temat

odbędzie się 18 kwietnia 2018 roku o godzinie 17:00 w sali literackiej (wejście A).

Bilety są do nabycia w cenie 5 zł.

Proszę zainteresowanych, aby zgłaszali się do pani Małgorzaty Kowalczyk lub pani Moniki Kroehnke.

Słuchacze przypomną sobie o zasadach zdrowego stylu odżywiania i regule „stajesz się tym co jesz”, które pozostają niezmienne wobec najnowszych trendów lansujących rozliczne diety. Podczas spotkania przedstawione zostanie podejście do nowinek i mód żywieniowych, czy rzeczywiście są prozdrowotną postawą i dlaczego. Czym jest filozofia jedzenia jako część naszej codzienności?

Zapraszamy.

XXVI Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

Anna Krajewska

w XXVI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady

Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża

uzyskała na etapie okręgowym

II miejsce.

Trzyosobowej Komisji przewodniczyła pani dr hab. Zuzanna Gołuch Koniuszy profesor nadzwyczajny.

Nasza uczennica przeszła przez zestaw czterdziestu pytań typu prawda fałsz, jednokrotnego oraz wielokrotnego wyboru, a następnie uczestniczyła w dogrywce składającej się z kolejnych 60 pytań.

Anna Krajewska jest w grupie uczniów wspaniale zorientowanych w tej dziedzinie.

To wielki sukces!

Konkurs – Nie zażywam to wygrywam

Drugi rok z kolei uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie „Nie zażywam to wygrywam”. W tym roku reprezentowała nas młodzież z klasy pierwszej technik hotelarz i z klasy pierwszej a  technikum żywienia i usług gastronomicznych. Celem konkursu było ukazanie problemów związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych z uwzględnieniem nowych narkotyków. Nadto w tym roku  nasi uczniowie uzyskali na przeglądzie małych form teatralnych II miejsce wśród szkół średnich naszego województwa. Dodatkowo uczennica naszej szkoły Andżelika Felczak uzyskała wyróżnienie za najlepszą kreację aktorską. Autorem tekstu była  Justyna Piasecka.

Uczestnicy przeglądu otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy ufundowane przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Szczecinie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie, który był organizatorem konkursu.

KOMÓRKOMANIA

UWAGA  KOMÓRKOMANIA!!!

07 marca 2018 (środa) w godzinach 8-19 (hol budynku B)

rejestrujemy dawców komórek macierzystych i szpiku.

Pamiętajcie możecie przyprowadzić swoich znajomych

(w tym roku rejestrujemy nie tylko uczniów Naszej Szkoły)!!!

Wykład - Fizyka w walce z rakiem

• Opublikowano: czwartek, 28, grudzień 2017 20:04
  • Monika Kroehnke

W ostatnim czasie nasi uczniowie z klas IIIa i IIc (technikum żywienia i usług gastronomicznych) uczestniczyli w wykładzie na temat "Radioterapia protonowa – fizyka w walce z rakiem", który wygłosił prof. dr hab. Paweł Olko z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Profesor Olko to wybitna postać w świecie nauki, który między innymi kieruje Centrum Cyklotronowym działającym w ramach Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej, gdzie dokonywane są zabiegi naświetlania guzów nowotworowych.

Młodzieży zostały przybliżone ośrodki, w Polsce i na świecie, które zajmują się wymienioną tematyką. W Bronowicach pod Krakowem od 2015 roku istnieje pierwszy polski ośrodek zajmujący się terapią protonową. Radioterapia ta polega na skoncentrowaniu wiązki na wybranym fragmencie tkanki wewnątrz ciała. Skoncentrowana wiązka cząsteczek jest w stanie wniknąć w ciało pacjenta na głębokość prawie 30 cm i oddziaływać na zmienione tkanki, z niespotykaną dotąd dokładnością, minimalizując tym samym niepożądane uszkodzenia pobliskich narządów

Do leczonych protonowo nowotworów należą: czerniak oka, struniaki, nowotwory głowy i szyi, rak przełyku, rak trzustki, rak pęcherza moczowego, rak gruczołu krokowego, guzy podstawy czaszki, guzy związane z centralnym układem nerwowym (m.in. niektóre glejaki), nowotwory piersi, nowotwory wątroby, niektóre nowotwory płuca, chłoniaki, nowotwory wieku dziecięcego.

Dzięki wykładowi profesora Olko zostały nam przybliżone powyższe zagadnienia.