Szkolny Klub Muzomaniaków

  • Opublikowano: poniedziałek, 12, marzec 2018 05:56
  • Iwona Walczak

                W środę, 21.02.2018 r. grupa uczniów ZS Nr 6 (z klas 1 ATŻ, 1 TH, 1 TGK, 1 TOT, 2 KEL, 2 CTŻUG, 3 TH wraz z opiekunką Szkolnego Klubu Muzomaniaków, panią Iwoną Czajkowską-Bajor, udała się do Muzeum Narodowego w Szczecinie na wykład otwarty wygłoszony przez panią Agatę Kamińską "Secesja, Jugendstil, symbolizm, Młoda Polska" w ramach Akademii Historii Sztuki.

         Tematem wykładu była secesja w sztuce, jej rozwój w Europie, a także cechy najsłynniejszych dzieł wykonanych w tym stylu z zakresu malarstwa, architektury, sztuki użytkowej. Słuchaczy zachwyciła sugestywna, secesyjna ornamentyka: przedziwne formy roślin, owadów, ptaków. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy witraże Stanisława Wyspiańskiego, obrazy Józefa Mehoffera, rzeźby Xawerego Dunikowskiego czy Wacława Szymanowskiego, "Wazon z kręgiem postaci" Jana Szczepkowskiego ze zbiorów szczecińskiego Muzeum Narodowego. Prześledziliśmy także rozwój architektury secesyjnej popularnej      w Europie na początku XX wieku - w Monachium, Wiedniu, Paryżu, Budapeszcie i Krakowie. Teraz będziemy tropić zabytki secesyjne w centrum Szczecina.

Na kolejny wykład z cyklu  "Akademia Historii Sztuki" zapraszamy

11 kwietnia 2018 (środa) o godz. 17: 00.

Temat wykładu:  Pascha w ikonografii chrześcijańskiej.

Iwona Czajkowska-Bajor