Iwona Walczak

Łaknąć jak kania dżdżu....

Zapraszamy do Zamku Książąt Pomorskich w czwartek 2 lutego na godz. 17.00 na kolejną odsłonę „Potyczek z polszczyzną”. Tym razem pani prof.dr.hab. Ewa Kołodziejek odkryje przed słuchaczami sekrety polskiej frazeologii.

Frazeologia zajmuje się analizą połączeń wyrazowych utrwalonych w języku. W codziennej polszczyźnie nietrudno o ich przykłady: każdy z nas używa powiedzeń typu patrzeć przez różowe okulary czy też zwrotów w rodzaju biały kruk. Uczestnicy spotkania będą mogli zadać wszelkie pytania dotyczące poprawnej polszczyzny i otrzymają odpowiedzi z najlepszego źródła.

Zapisy w czytelni szkolnej.

Małgorzata Kowalczyk-Bykowska

Muzomaniacy polecają!


W minioną środę, 11.01.2017, młodzież ze Szkolnego Klubu Muzomaniaków wraz z opiekunką koła,   p. Iwoną Czajkowską-Bajor, oraz z p. Jadwigą Pospychałą, udała się do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na wystawę obrazów szczecińskiego malarza Tomasza Rzeszutka.

Wystawa "Mój Jezus" ukazuje postać Syna Bożego w kilkudziesięciu, nieraz bardzo zaskakujących odsłonach. Jezus Rzeszutka jeździ na rowerze, chodzi po górach, rozmawia ze złomiarzami, wytrwale spaceruje po szczecińskich ulicach i dzielnicach (Stołczyn, Dąbie, Nadodrze), gra w jazzbandzie, tańczy, obserwuje ptaki w rezerwacie Świdwie, głaszcze bezpańskie koty, rozmawia ze zdemoralizowanym młodzieńcem w klubie nocnym, jest wielkim maszynistą w PKP, gra bluesa w polu rzepaku, czyta graffiti namalowane na murach szczecińskich blokowisk… Jest bardzo ludzki, współczesny, z tego świata, a zarazem boski, biblijny - artysta umiejętnie łączy w swoich obrazach oba wcielenia Chrystusa, podkreślając je niezmiennymi atrybutami - aureolą czy koroną cierniową.

Tomasz Rzeszutek wyobraża sobie Jesusa, żyjącego tu i teraz, wśród nas - ludzi współczesnych, zaangażowanego w aktualnego problemy, nauczającego i współczującego, ale także uśmiechającego się do bliźnich i pogodnie akceptującego świat.

Uczniowie z Klubu Muzomaniaków z widocznym zainteresowaniem obejrzeli wystawę, zgodnie twierdząc, że oryginalna wizja artystyczna szczecińskiego malarza może być ciekawym tematem do dyskusji o współczesnej religijności.

Wystawę można obejrzeć jeszcze do 29 stycznia 2017 r. w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich. Serdecznie polecamy.

Iwona Czajkowska-Bajor

 

Trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Gastronomika

Serdecznie zapraszam  wszystkich miłośników dobrego kina w najbliższy poniedziałek – 9 stycznia o godz. 14.35 (sala 37) – na trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Gastronomika. Tym razem obejrzymy film, którego bohaterem jest pełen wiary i pasji nauczyciel. Poprzez konsekwencję i upór udaje mu się zmienić otaczający go świat i ludzi. Tylko w samej Francji film obejrzało dziewięć milionów widzów, sprzedano dwa miliony płyt DVD i półtora miliona płyt z muzyką do filmu.

 Iwona Walczak

Szkolny Klub Muzomaniaków zaprasza

Szkolny Klub Muzomaniaków zaprasza wszystkich chętnych w najbliższą środę, 11 stycznia,  do Zamku Książąt Pomorskich, na wystawę malarstwa szczecińskiego artysty, Tomasza Rzeszutka, zatytułowaną „Mój Jezus”.

Spotykamy się o godz. 15.25 w sali 44. Cena biletu ulgowego – 4 zł (obowiązuje legitymacja szkolna).

Iwona Czajkowska-Bajor

Szkolne eliminacje do IX Wojewódzkiego Recytatorskiego Konkursu Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej

1 lutego b.r. w naszej szkole odbędzie się po raz dziewiąty Wojewódzki Recytatorski Konkurs Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej. Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Jego Ekscelencji Ks. Abp. Andrzeja Dzięgi, a od 2015 roku objęty jest także Mecenatem Miasta Szczecin. Każdego, kto chciałby wziąć udział w konkursie, zapraszam do udziału w szkolnych eliminacjach, które odbędą się 23 stycznia o godz. 11.30 w sali 37. Szczegółowych informacji o konkursie udzielają nauczycielki języka polskiego oraz ksiądz Paweł Marek i pani katechetka Jadwiga Pospychała. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej.

Iwona Walczak

 

 

 

 

„Potyczek z polszczyzną” ciąg dalszy

Zapraszamy na kolejne Potyczki z polszczyzną. Tematem styczniowego spotkania są „Losy wyrazów obcych w języku polskim”. Wyrazy obce (zapożyczenia językowe) jest to zjawisko przechodzenia pewnych cech jednego języka do innego. We współczesnej polszczyźnie funkcjonuje wiele wyrazów, zwrotów, konstrukcji składniowych i związków frazeologicznych, które w rzeczywistości są obce w strukturze naszego języka ojczystego. Słuchacze wykładu otrzymają odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące poprawności językowej.

Wykład, poprowadzony przez panią prof. dr hab. Ewę Kołodziejek, odbędzie się na Zamku Książąt Pomorskich  19 stycznia (czwartek) o godz. 17.00. Zapisy w czytelni szkolnej.

Podkategorie