NOC BIOLOGÓW 2019

  • Opublikowano: poniedziałek, 21, styczeń 2019 21:11
  • Adam Grzegrzółka


Relacja Bartosza Kubiaka z klasy 2 a tżug
z udziału w ogólnopolskiej akcji Noc Biologów 2019

„W piątek byłem łącznie na czterech różnych wykładach i jednych warsztatach. Zabawę rozpocząłem o godzinie 10:00. Poszedłem na wykład "Płeć człowieka- ewolucyjne spojrzenie na różnice w zachowaniu między mężczyznami a kobietami", na którym dowiedziałem się o podstawowych różnicach między kobietą, a mężczyzną, o ich przystosowaniu genetycznym do różnych ról społecznych oraz na różnicach w fizjologii i budowie ciała. Temat bardzo ciekawy i uważam, że przy dłuższym czasie prelekcji mógłby być jeszcze lepiej rozwinięty. Po tym wybrałem się na drugą prelekcję "Dzika kuchnia". Podczas prelekcji połączonej z małymi warsztatami zjadłem różnego rodzaju rośliny dziko rosnące, wypiłem herbatę z sosny, czy też jadłem frytki z topinaburu. Oprócz tego dowiedziałem się, jakie rośliny w moim otoczeniu mogą mi pomóc na różnego rodzaju schorzenia, bóle, czy co mogę zjeść aby nie być głodnym. Przez następną godzinę w tej samej sali wykładowej uczestniczyłem w wykładzie "Mamo jakieś robaki chodzą po kuchni, czy mogą mnie zjeść?". Całość ograniczała się do prezentacji multimedialnej, podczas której prelegent opisywał poszczególne gatunki robaków żyjących w naszym najbliższym otoczeniu. Jak się okazuje w naszym najbliższym środowisku żyje więcej zagrożeń, niż nam się zdaje. Następnie zaczęły się warsztaty w katedrze biotechnologii roślin "Rośliny zamknięte w szkle". Zajęcia były podzielone na dwie części, podczas pierwszej członkowie koła naukowego Plant X przygotowali wykład w którym wytłumaczyli pojęcia takie jak: in vitro, in vivo, czy ex vivo, wytłumaczyli jak działa zapładnianie roślin in vitro, co to oznacza dla społeczeństwa i jak wygląda życie takiego studenta biotechnologii zajmującego się roślinami. Podczas drugiej części zajęć zostałem oprowadzony po laboratorium, stworzyłem podstawową pożywkę dla roślin oraz sam stworzyłem swoje własne dwie rośliny in vitro (jedna to grudnik, druga to żyworodek). Po zakończonych zajęciach poszedłem na jeden z ostatnich wykładów tego dnia, czyli "Mit niebieskiej truskawki", podczas którego starałem się dowiedzieć czy możliwe jest zrobienie takiego tworu jak niebieska truskawka. Wykład bazował na wiedzy o genetyce i biotechnologii, a po zakończeniu zorganizowany został quizz z nagrodami. Wystartowałem w nim niepewnie, mając nadzieję, że nie ośmieszę się za bardzo. O dziwo udało mi się zdobyć pierwsze miejsce i wygrać zastawę herbacianą z logo US. Cała „Noc biologów” była bardzo ciekawym wydarzeniem, na którym można było się dokształcić, zainteresować ciekawym tematem, czy zobaczyć naukowy eksperyment. Uważam, że największym problemem tej nocy, był fakt, że z nocą miała mało wspólnego. Całe wydarzenie działo się od 9 do 16, przez co wiele osób nie mogło się wybrać, z powodu szkoły. Mam nadzieję, że za rok będzie to zorganizowane delikatnie lepiej i z tak samo ciekawymi wykładami”.

 

Dziękuję Bartoszowi i gratuluję!
A. Grzegrzółka