Reprezentacja Zespołu Szkół Nr 6 - Mistrzami wśród Uczniów Szkół Cukierniczych

Monika Kalecińska z klasy III cukiernik i Damian Stępień z klasy IIIc tżug, których przygotowywała p. Danuta Sękalska, zostali Mistrzami Polski podczas IX Mistrzostw Uczniów Szkół Cukierniczych w Warszawie rozgrywających się podczas Targów EXPO-SWEET 2019. Patronat nad mistrzostwami ma Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W Warszawie startowało 12 ekip reprezentujących szkoły z całej Polski, które zostały wyłonione na podstawie projektów prac nadesłanych do organizatorów zawodów. Temat tegorocznej edycji brzmiał „Leonardo da Vinci - malarz czy inżynier” był bardzo wdzięczny, ale trudny do przedstawienia, no bo jak za pomocą surowców cukierniczych stworzyć dzieło godne geniusza?

Temat naszej pracy brzmiał „Człowiek witruwiański”. Postać wymodelowana ręcznie przez naszych mistrzów nawiązywała do „Kodeksu Hurygenowskiego” Leonarda da Vinci. Kodeks ten dotyczy proporcji ludzkiego ciała i matematycznych stosunków między jego częściami. To właśnie jego częścią jest „człowiek witruwiański”- studium proporcji ludzkiego ciała. Powierzchnia boczna tortu była udekorowana trybami wykonanymi z czekolady, które Leonardo da Vinci wykorzystywał w swoich wynalazkach. Tort był eksplozją smaku, który był bardzo wysoko oceniony przez jury. Podstawową nutę nadawało włoskie proseco złamane smakiem truskawek z pomarańczą.

Podczas zawodów, w ciągu 2,5 godziny, nasi uczniowie wykonali piętrowy tort z dekoracją i tort do degustacji.

Ekipa ze Szczecina przygotowywała się do mistrzostw pod okiem nauczycielki technologii cukierniczej Danuty Sękalskiej, którą wspierała dyrekcja szkoły i wiele innych osób.

Ja ze swej strony chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy nam przede wszystkim nie przeszkadzali.

Wielkie brawa dla uczestników. Szkoda tylko, że lepiej już nie będzie, bo w przyszłym roku nie możemy startować, a nasi mistrzowie będą uczestniczyć w pracach jury mistrzostw i będą oceniać prace swoich młodszych kolegów.

Galeria zdjęć

mgr inż.  Danuta Sękalska