MISTRZOSTWA POLSKI SZKÓŁ CUKIERNICZYCH NA EXPO-SWEET 2018

  • Opublikowano: poniedziałek, 12, marzec 2018 21:50
  • Anna Barcicka

Galeria zdjęć

Przyszłość cukiernictwa jest w rękach młodzieży. W obecnym czasie, gdy szkolnictwo zawodowe jest mało popularne, zastanawiam się jak wesprzeć system edukacji, obudzić ambicję młodych cukierników, stworzyć im możliwość pokazania światu swojego talentu, a jednocześnie docenić ich niezwykłe umiejętności, kreatywność i pasję. Odpowiedzią na te pytania okazały się Mistrzostwa Polski Uczniów Szkół Cukierniczych na Expo-Sweet 2018r.  Jest to miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą się zaprezentować.  W zmaganiach uczestniczyło 24 młodych i pełnych zapału adeptów sztuki cukierniczej. Z województwa zachodniopomorskiego do finału zakwalifikowali się Monika Kalecińska i Damian Stępień uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. Tematem przewodnim tegorocznych zmagań była „Fantastyka i fantasy”.

Rozgrywka turniejowa w której uczestniczyli zespoły dwuosobowe trwała 3 godziny. W tym czasie należało przygotować 2 torty i 9 deserów talerzowych. Wszystkie prace miały nawiązywać do tematu mistrzostw. Temat tortu brzmi „Miecz króla Azuna IV” , nawiązuje i jest inspirowany książką „ Śmierć smoka”: Saga Carmyru księga III autorstwa Eda Greenwooda i Jeffa Goulbba . Tort był o smaku czekoladowym, przełożony biszkoptem pistacjowym z chrupką masą orzechową i wkładką owocową z czarnej porzeczki. Wykończony jest polewą z czekolady. Udekorowany karmelem z izomaltu przedstawiającą walkę ze smokiem. Przewodnim tematem deseru jest „Smoczy płomień”. Był on wykonany z musu o smaku jogurtowo - marakujowym na spodzie z ciasteczek, orzechów i czekolady. Przełożony był wkładką owocową z jeżyn i biszkoptem kakaowym. Całość oblana była glazażem czekoladowym. Talerz udekorowany był karmelem przedstawiającym płomień, świeżymi owocami i sosem z marakui i mango. . Reprezentanci województwa zachodniopomorskiego stanowili zespól, który wyróżniał się umiejętnościami i zapałem. Gratuluję im wspaniałego występu na Mistrzostwach Polski.

Danuta Sękalska