XXI edycja Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik

27 stycznia 2016 r. odbyły się w naszej szkole eliminacje wojewódzkie do XXI edycji Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. Uczestnicy konkursu pisali najpierw test z teorii cukiernictwa, a następnie mieli do wykonania tort z dekoracją. W zmaganiach wzięły udział trzy uczennice: Gabriela Eszner i Olga Wawrzonkowska, które przygotowywał mistrz cukiernictwa Zbigniew Bonter z Cukierni Muffinek Hotelu Radisson Blue i Marta Żłobicka, którą przygotowywała Pani mgr Anna Zielińska mistrzynię cukiernictwa z Zespołu Szkół Nr 6.

Zaproszeni goście w osobach Pani Dyrektor mgr inż. Janiny Krajewskiej, Pani Wicedyrektor mgr Agnieszki Rozwadowskiej, Pani Kierownik mgr inż. Ewy Janczewskiej i Pań mgr inż. Bogusławy Pęciak, mgr inż. Edyty Wach oraz Pana Mariusza Ćwik z firmy Zellandia uroczyście wręczyli nagrody uczestnikom.  Pani Dyrektor skierowała miłe słowa do uczestniczek, gratulowała uczennicom i wspierała działania umożliwiające rozwijanie talentów.

Pierwsze  miejsce zajęła Gabriela Eszner
Drugie miejsce zajęła Marta Żłobicka
Trzecie miejsce zajęła Olga Wawrzonkowska.

Do finału zgłoszona została Gabriela Eszner, która będzie reprezentowała województwo zachodniopomorskie w finale ogólnopolskim. Życzymy Gabrysi powodzenia.

Galeria zdjęć

Danuta Sękalska