„Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię…”

  • Opublikowano: poniedziałek, 02 grudzień 2019 17:09
  • Iwona Walczak

Taki tytuł nosi konkurs literacki organizowany przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i Dyrektora Archiwum Państwowego, w którym udział wzięła uczennica kl. 2b tżg Marcelina Repka. W swojej pracy opisała ona rodzinną pamiątkę - książkę pt. „Było Ich Trzy”. Opowiada ona losy jej pradziadka  Adama Skurzyńskiego, który wraz z rodziną cudem uszedł  z rzezi wołyńskiej. Ta rodowa pamiątka jest pieczołowicie strzeżona przez jego córkę, a babcię Marceliny. Książka udowadnia bowiem niezwykłe bohaterstwo przodka naszej uczennicy, który z narażeniem życia uratował swoje dwie córki i pogrążoną w chorobie żonę, służył w Armii Krajowej, przeżył przesiedlenie na ziemie polskie, aby wreszcie odnaleźć spokój w ojczyźnie…

Wiedza o przodkach, naszych korzeniach jest niezwykle istotna, warto ją poznawać i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Anna Włoch