Miesiąc Języka Ojczystego 2020

Serdecznie zapraszamy na konkursy organizowane w ramach

Miesiąca Języka Ojczystego 2020!

 

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy współpracy z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia organizuje od 21 lutego do 21 marca 2020 roku Miesiąc Języka Ojczystego. W ramach tego przedsięwzięcia organizowane są konkursy skierowane do uczniów polskich szkół, na które w imieniu organizatorów pragniemy zaprosić.

Konkurs „Twoja dzielnica – Twoja mównica”

Udział w konkursie polega na stworzeniu oryginalnej pracy, w której wykorzystana zostanie zaprezentowana wybrana odmiana środowiskowa języka polskiego (np. język lekarzy, kolejarzy, muzyków, mechaników itd.). Forma pracy jest dowolna – może być to prezentacja multimedialna, opowiadanie, piosenka, scenariusz, film fabularyzowany itd. Finaliści będą prezentować wybrany socjolekt na żywo przed zgromadzoną w dniu finałów publicznością.

Konkurs „Stereotypy a rzeczywistość”

Udział w konkursie polega na przesłaniu pracy konkursowej w postaci prezentacji multimedialnej omawiającej sposób przedstawienia jednego stereotypu w sekwencji memów konkretnego szablonu (tzw. meme templates). Podczas finału uczestnicy będą prezentować w formie ustnej i multimedialnej propozycje przełamywania wybranego stereotypu.

Etap szkolny: prace należy złożyć do 31 stycznia 2020 r.


Informacji na temat konkursów udzielają nauczycielki języka polskiego: Iwona Czajkowska-Bajor (sala 44) i Anna Wiśniewska (sala 66).


Zapraszamy!

 

 

PLAKAT http://mjo.uj.edu.pl/wp-content/uploads/plakat_konkursy-2020.png